fbpx
Príbeh festivalu
Pohorelá Dedina ako klenotnica

Z lásky k folklóru, zo srdca Slovenska

Príbeh folklórneho festivalu Pohorelá – Dedina ako klenotnica sa začal písať po tom, čo sa Pohorelá v roku 2017 zapojila do celoslovenskej súťaže Dedina roka 2017, ktorú však nevyhrala v hlavnej kategórii ale ocenená bola titulom Dedina ako klenotnica, za udržiavanie jedinečného nehmotného kultúrneho dedičstva s dôrazom na naturel, miestnu hrdosť a tradičnú ľudovú kultúru. 

Príbeh Pohorelej dediny ako klenotnice sa však začal písať už dávno predtým a to pred vyše 400 rokmi po jej vzniku. Dnes tretia najväčšia obec Horehronia, obec hrdá na svoju históriu, obec s výrazným dynamickým rozvojom a obec jedinečná nielen svojou miestnou hrdosťou a udržiavaním ľudovej kultúry, ale aj obec jedinečná svojím nárečím. Jedinečná tak výrazne, že ani susedné dediny nerozumejú slovám ako ďugọf, jafərỵ, cirkeľ, polaznička či rỵngva. Vy áno?

Jedinečná tak výrazne, že ani susedné dediny

nerozumejú slovám ako ďugọf, jafərỵ, cirkeľ,

polaznička či rỵngva Vy áno?

Folklórny festival vznikol na základe potreby priniesť do tejto rázovitej obce kultúru a udalosť, ktorá tu mala ukotvené silné korene z veľkých hudobných akcií, ktoré však pominuli a ostalo po nich veľké prázdno. Ocenenie získané v roku 2017 Dedina ako klenotnica prinieslo veľkú myšlienku, ktorú bolo potrebné správne uchopiť a využiť pri plánovaní obnovy kultúrneho žitia v obci.

Za nami je po roku 2018 nultý ročník festivalu, ktorý sa pri jeho premiére celý venoval jednej osobe, ktorá je s Pohorelou veľmi blízko spätá, a ktorá v danom roku prežívala svoje 60. jubileum. Nebol to nikto iný ako výrazná osobnosť folklórnej Slovenskej scény a to Veronika Bodnáriková. Premiérový ročník dopadol napriek nie veľmi priaznivému počasiu vysoko nad očakávania. Od pani Veroniky Bodnárikovej cez Horehronských chlopov až po FS Šarišan sa nám predstavilo aj množstvo iných známych folklórnych súborov, či hudobných a tanečných skupín. Zameranie samozrejme predstavovalo a stále bude predstavovať hlavnú myšlienku festivalu, a to propagáciu uchovaného kultúrneho dedičstva tejto obce aj ostatným návštevníkom z iných kútov Slovenska. Festivalu sa teda zúčastnili aj všetky folklórne rodiny z Pohorelej, ktoré dodnes s folklórom žijú a tradičnú ľudovú kultúru v srdci nosia. 

Festivalu sa teda zúčastnili aj všetky

folklórne rodiny z Pohorelej, ktoré dodnes s folklórom

žijú a tradičnú ľudovú kultúru v srdci nosia.

Súčasťou večerného festivalu bol aj čas od skorého obedu až do začiatku hlavného programu, ktorý plnohodnotne vypĺňala prezentácia miestnych remeselníkov od včelárstva, vyrezávanie z dreva, spracovanie kože či rezba drevených sôch a veľa iného. 

Za symbolické vstupné 3€, sme si aj ďalší rok 2019 užili vystúpenia folklórneho súboru Vranovčan, Martiny Ťaskovej Kanošovej spolu s jej manželom Viktorom Ťaskom, mužskej speváckej skupiny Kráľova hoľa, ľudovej hudby Jána Maka či ľudovej hudby Pokošovci a mnohých iných.

Pandémia žiaľ v ďalších rokoch ovplyvnila organizáciu aj nášho festivalu. To je už však dávno za nami a znovu sa na vás tešíme v Pohorelej.

Pokračujeme s famóznym programom aj nasledujúce leto.

Už 13.7.2024 sa na vás tešíme na amfiteátri v Pohorelej.